Dokumenty do wyliczenia renty lub emerytury trzeba trzymać pół wieku
Płatnik składek musi przechować listy płac i karty wynagrodzeń ubezpieczonego przez 50 lat od zakończenia u niego pracy. W razie upadłości lub likwidacji pracodawcy zasoby te przejmuje archiwum państwowe.
- Jesteśmy nową firmą. Jak długo musimy przechowywać listy płac, karty wynagrodzeń i inne dokumenty pracowników, na podstawie których ustala się podstawy wymiaru ich emerytury lub renty? – pyta czytelnik.
Listy płac, karty wynagrodzeń oraz inne dokumenty i dowody, na podstawie których ustala się podstawę wymiaru emerytury lub renty, płatnik składek musi przechowywać przez 50 lat od dnia zakończenia przez ubezpieczonego pracy u niego. Tak stanowi art. 125a ust. 4 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887 ze zm.).
Jak należy postępować z materiałami archiwalnymi, określa ustawa z 14 lipca 1983 r. o zasobie archiwalnym i archiwach (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 1446 ze zm.; dalej: ustawa).
Kiedy niszczenie
Zgodnie z jej art. 5 ust. 2 metody klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta